Katarzyna Błażejewska-StuhrCzy i jakie znaczenie ma odpowiednia dieta w endometriozie? Wokół tego tematu krąży wiele tez i mitów. Oto, z czym się zgadzam, a z czym mniej:
Właściwa dieta pomaga zapobiegać i wspomaga leczenie endometriozy
Zdecydowanie! Coraz więcej badań pokazuje, że poszczególne składniki naszej codziennej diety są bardzo ważne, szczególnie w kontekście wygaszania stanów zapalnych oraz łagodzenia zbyt silnego działania hormonów. Wiele badań potwierdza skuteczne działanie związków bioaktywnych, które znajdują się w roślinach. Najlepiej zbadane są polifenole , w tym epigallokatechina, resweratrol, kwercetyna.
Dieta pacjentek z endometriozą to typ diety przeciwzapalnej.
Pełna zgoda! Endometrioza jest chorobą związaną z nadmierną odpowiedzią limfocytów Th2 oraz wzrostem produkcji cytokin prozapalnych, a to powoduje przewlekły stan zapalny. Dlatego dieta pacjentek z endometriozą to typ diety przeciwzapalnej. Jej podstawą jest żywność niskoprzetworzona oparta o produkty roślinne. Bardzo ważne są polifenole, których największe stężenie występuje w skórkach owoców. Szczególnie warto jeść owoce jagodowe: borówki, jagody, maliny, jeżyny, jagody a także wszystkie warzywa zielonolistne: kapustę, brokuły i ich kiełki, natkę pietruszki. Dodatkową zaletą owoców jagodowych jest niska zawartość cukru, a duża zawartość błonnika. Błonnik zawarty np. w pełnoziarnistych produktach zbożowych czy warzywach doskonale wspiera pracę jelit.
Należy unikać czerwonego mięsa.
Tak! Pacjentki z endometriozą powinny unikać spożywania tłuszczów zwierzęcych i czerwonego mięsa oraz eliminować z diety izomery trans kwasów tłuszczowych, a więc wszelkie cukiernicze przekąski, czipsy, słodycze oraz cukier.
Warto jeść dużo ryb
Prawda! Warto spożywać dobrej jakości ryby (3 razy w tygodniu!), orzechy, oleje roślinne, np. oliwę z oliwek czy olej z wiesiołka, które są cennym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jeśli chodzi o ryby dbajmy o ich pochodzenie (polecamy przewodnik WWF "jaka ryba na obiad"). W hamowaniu stanów zapalnych szczególnie ważne są kwasy tłuszczowe EPA. Moim zdaniem niezbędna jest suplementacja dobrej jakości kwasami tłuszczowymi, o czystym i przebadanym składzie.
Suplementacja jest niewskazana
Mam inne zdanie. Uważam, że odpowiednia, dobrana przez dietetyka lub lekarza suplementacja zmniejsza zarówno dolegliwości bólowe, jak i problemy związane z zaparciami czy bólami brzucha. W badaniach wykazano korzystny wpływ szczepów: Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus plantarum ,Lactobacillus fermentum i Lactobacillus gasseri oraz Saccharomyces boulardii.
Dietę ewentualnie suplementujemy dobrej jakości kwasami omega-3 EPA/DHA oraz witaminą D3.
Czy należy zwiększyć ilość przyjmowanej witaminy A?
Osobiście odradzam suplementację witaminą A. O wiele lepiej i zdrowiej, a także bezpieczniej, jest spożywać spore ilości jej prowitaminy. Tu kłaniają się wszelkie pomarańczowe i czerwone owoce i warzywa. Dbajmy o zapewnienie organizmowi witaminy A, która pomaga hamować produkcję prozapalnej interleukiny, jednak uważajmy na sumplementację, gdyż nadmiar witaminy A nie jest wskazany.
Czy należy unikać nabiału?
Jeśli chodzi o nabiał, zdania są podzielone, gdyż w dużej mierze jest to kwestia indywidualna. Nie ma badań jednoznacznie wskazujących na szkodliwość spożywania nabiału. Do diety zwykle można wprowadzić jogurty i kefiry, które mają pozytywny wpływ na perystaltykę jelit. Należy uważać na spożywanie tłustego nabiału, ze względu na wyższą zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych.
Warto uprawiać sport
Zdecydowanie jestem ZA! Ważne jest uprawianie aktywności fizycznej (np. minimum. 30 min spaceru dziennie), gdyż wspomaga to regulację poziomu stresu w organizmie a także utrzymanie masy ciała w normie. Nadmierna masa ciała przyczynia się do zaostrzenia stanów zapalnych w organizmie.